Spring naar inhoud Spring naar zoeken

Leefbaarheidsverhaal: minder plassen in de tuin door wormen

Veel mensen vinden regenwormen vies. Maar wist je dat ze kunnen helpen als je tuin te nat blijft? Ze maken de grond los zodat regenwater beter kan wegzakken. Wijkbeheerder Harrold Bos bestelde dozen met wormen en probeerde het uit bij huurders.

We zijn vandaag met Harrold in de achtertuin van Stella en IJsbrand de Boer in Onderdendam. Op het gras staat een doos vol kronkelende wormen. Harrold pakt er een handvol uit en strooit ze over het gras en tussen de bloemen. Binnen 10 minuten zijn ze verdwenen in de grond. “Ze gaan nu gangen graven, tot wel 3 meter diep”, legt Harrold uit. “Daardoor wordt de grond losser en kan water beter de bodem in zakken."

Verdronken bloembollen

Dat is hard nodig in deze tuin. Na een regenbui blijven er namelijk vaak plassen staan. En dat is slecht voor de planten. “Toen we hier in 2023 kwamen wonen, heb ik 350 bloembollen geplant. Er zijn er misschien 50 opgekomen. De rest is verdronken”, zucht Stella. “En ik ben al aan mijn tweede vlinderstruik toe en mijn derde sering.”

Hevigere regenbuien

Volgens Harrold hebben meer mensen last van natte tuinen. Hij pakt nog een handje wormen en vertelt: “In de provincie Groningen bestaat de grond grotendeels uit klei. Daar blijft water sneller staan. Zeker bij nieuwbouw. Zware machines hebben de grond daar vaak extra hard aangedrukt.” Ook klimaatverandering speelt een rol. “Regenbuien worden heviger. Dat merken we bij Wierden en Borgen ook: we krijgen de laatste jaren steeds meer meldingen van natte tuinen.”

Op regenlaarzen naar het kippenhok

Harrold wilde graag meedenken over een oplossing. “De tuin is eigenlijk de verantwoordelijkheid van de huurder”, zegt hij. “Maar een droge tuin is wel goed voor de leefbaarheid in de buurt. Een nette tuin is fijner voor jezelf en voor je buren.” Ook voor Stella is een droge tuin belangrijk. “Als de kleinkinderen komen, willen ze een balletje trappen. Dat kan niet in een natte tuin.” Ze wijst naar het kippenhok achter in de tuin. “En we moeten altijd laarzen aan om bij de kippen te komen.”

Duurzamer dan afwateringssysteem

De oplossing moest wel duurzaam zijn, vond Harrold. “Je kunt een afwateringssysteem aanleggen, met buizen in de grond die water afvoeren. Maar daarvoor moet de hele tuin open. Soms kan het niet anders, maar ik doe het liever op een duurzamere manier”, zegt hij. Hij had zelf al eens wormen gebruikt in zijn eigen tuin. “Sindsdien heb ik minder wateroverlast. Daarom dacht ik: laten we dit ook eens proberen bij een paar huurders.”

In het najaar van 2025 begon hij met de proef. Tot nu toe is hij positief. “Ik hoor over het algemeen geen klachten meer. Maar ik blijf het volgen.” Stella is blij met de natuurlijke oplossing. “Ik ben een boerendochter en ben altijd veel buiten geweest, dicht bij de natuur. Dan is zo’n oplossing toch fantastisch?”

5 kilo verse wormen

Kunnen huurders nu bij Harrold terecht voor wormen? “Wierden en Borgen regelt of betaalt de wormen niet”, zegt hij. “Maar als je vragen hebt, kun je altijd bij me terecht.” Volgens hem is er online veel informatie te vinden, bijvoorbeeld hoeveel wormen je nodig hebt en welke soort. Bestellen is makkelijk. Hij wijst naar de doos voor zich. Die is inmiddels leeg. “Hier zat bijvoorbeeld 5 kilo verse wormen in. Dat is precies genoeg voor deze tuin. Je moet ze wel snel uitstrooien, anders gaan ze dood.” In de tuin van Stella en IJsbrand is inmiddels geen worm meer te zien. Die zijn al druk aan het werk onder de grond. Het stel is enthousiast. “Al helpt het maar voor de helft!”

Wiebo tuiniert

Meer tips tegen een natte tuin

Harrold benadrukt dat wormen geen wondermiddel zijn. “Bij 1 van de huurders uit mijn proef zit bijvoorbeeld een dikke, aangekoekte kleilaag diep in de grond. De wormen hebben de bovenste laag wel goed los gemaakt, maar niet de aangekoekte kleilaag. Daardoor kan het water nog steeds niet goed weg.”

Wat kun je dan nog meer doen tegen een natte tuin? Harrold geeft een paar tips: “Houd je tuin en brandgangen opgeruimd en schoon. Zo kan water beter naar de afvoerputten lopen. Ook kun je compost door de bovenste laag van je tuin mengen om de grond losser te maken.”

Heb jij ook last van plassen in je tuin en wil je regenwormen proberen?

Zoek op internet naar “regenwormen bodemverbetering tuin” en bestel een doos. Harrold gebruikte een mix van Epigeïsche, Endogeïsche en Aekische wormen. Kom je er niet uit? Dan denkt Harrold (06‑25772825) of een collega-wijkbeheerder graag met je mee. 

Wierden en Borgen vergoedt de wormen niet.